Centrum wiedzy

Schody drewniane czy betonowe

Schody drewniane czy betonowe

Schody drewniane czy betonowe

1 lipca 2020

Planujesz budowę swojego domu? Jedna z ważniejszych decyzji to wybór konstrukcji schodów. Możesz wybrać pomiędzy rozwiązaniem tradycyjnym, takim jak schody monolityczne, zbrojone stalą, a schody drewniane w konstrukcji samonośnej. Które z tych rozwiązań jest lepszym wyborem i dlaczego? Jak również prezentuje się sumaryczny koszt wykonania schodów w jednej lub drugiej technologii?

Nowoczesne schody drewniane ? do domów i mieszkań

Niewątpliwą zaletą schodów drewnianych jest to, że można je wykonać i zamontować już wtedy, kiedy mieszkanie lub dom jest wykończony. W odróżnieniu od schodów betonowych, schody drewniane na wymiar powstają w warsztacie stolarskim i dojeżdżają na miejsce montażu w całości lub kilku elementów do złożenia. Praca przy ich instalacji jest czysta i co najwyżej będzie wymagała odkurzenia podłóg. Wykonanie schodów żelbetowych wiąże się natomiast z koniecznością przygotowania szalunku, zbrojenia, betonu, a następnie odczekania kilku do kilkunastu dni, aż schody zwiążą i uzyskają wytrzymałość. To nie koniec wszystkich prac. Schody betonowe trzeba jeszcze wykończyć, czyli wykonać na nich okładzinę ? płytki ceramiczne lub drewniane wykończenie. To również generuje koszta i to nie małe. 

Koszt schodów drewnianych a monolitycznych

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem, towarzyszącym wyborowi konstrukcji schodów do domu, to pytanie o koszta. Ile takie schody mogą kosztować? Niewątpliwie najdroższą opcją są schody żelbetowe. Po pierwsze z uwagi na koszt wykonania, a po drugie ze względu na konieczność ich dalszego wykończenia. Schody drewniane takiego problemu nie mają. Materiał konstrukcyjny ? drewno, nie wymaga już dalszego wykańczania poza dokładnym wyszlifowaniem i zabezpieczeniem lakierem. Dzięki temu, koszt schodów drewnianych jest zdecydowanie niższy niż cena monolitycznych schodów.

Co oferuje producent schodów drewnianych?

Decydując się na schody drewniane, nie trzeba się obawiać żadnych komplikacji. Są one bardzo estetyczne, wygodne w użytkowaniu, a przede wszystkim trwałe i bezpieczne. Wybrany przez ciebie producent schodów drewnianych, będzie mógł zaoferować ci kilka podstawowych usług.

  • Pomiar – aby móc zaprojektować wygodne i bezpieczne schody, należy wykonać niezbędne pomiary. Na ich podstawie zostanie wyliczona optymalna wysokość i głębokość stopni, jak również sama konstrukcja schodów. Mogą to być nowoczesne schody drewniane zabiegowe, dwu biegowe, jednobiegowe lub spiralne.
  • Projekt – producent schodów drewnianych będzie również musiał wykonać projekt schodów. Będziesz mieć wpływ na ich wygląd, a także wiele pozostałych detali, takich jak kolor, rodzaj balustrady itp.
  • Wykonanie – schody drewniane na wymiar powstają z najlepszych gatunków drewna konstrukcyjnego. Ma ono odpowiednio niską wilgotność, przez co schody nie będą się kurczyć ani skrzypieć podczas chodzenia po nich. 
  • Montaż – ostatnim etapem będzie zainstalowanie schodów w mieszkaniu lub domu. Pracę wykona osobiście producent schodów drewnianych lub współpracująca z nim ekipa remontowa.
Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami
i zapytaj o schody dla
swojego domu

Lokalizacja
ul. Hołdownicza 21F
74-400 Dębno
Dane kontaktowe
Tel. +48 95 760 43 33
E-Mail: biuro@kami.com.pl